Jdi na obsah Jdi na menu
 


Med , vosk a propolis

6. 3. 2010

Mezi nejznámější včelí produkty patří MED.

Je to unikátní rostlinný produkt, na jehož vzniku se podílí včely. Oproti bílému cukru, což je čistá sacharóza, obsahuje med stovky nejrůznějších složek, jako jsou enzymy, cukry, bílkoviny, vitamíny a minerály . Význam všech složek medu pro lidské zdraví není ještě zcela prozkoumán, ale již dnes víme, že med je vlastně jakýmsi přírodním všelékem.

PROPOLIS

O původu tohoto včelího produktu se někdy vedou spory. Jedna z teorií říká, že včely sbírají propolis na pupenech určitých stromů jako jsou topoly, jeřáby, olše a buky. Neznám ani jednoho kolegu včelaře, který by někdy sběr propolisu na některém z těchto stromů pozoroval. Faktem však zůstává, že včely touto mazlavou hmotou doslova impregnují vnitřek celého úlu. Tento propolisový "nátěr" ničí a usmrcuje bakterie a plísně . My používáme propolisovou tinkturu na  kožní problémy, při drobných poraněních a oděrkách .

VOSK

Včelí vosk produkují včely ve speciálních voskotvorných žlázách umístěných na zadečku. Používají jej pak ke stavbě plástů. V lidovém léčitelství se doporučuje žvýkání voskových víček z medového plástu při zánětech horních cest dýchacích-obsahují prý inhibiny (látky s antibiotickými účinky). Vosk se používá i k výrobě voňavých svíček.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář